Spočítaj si, koľko ma je...

Autor: Pavol Horňák | 24.5.2011 o 4:41 | Karma článku: 5,52 | Prečítané:  1136x

Spomínam si, keď sme to mali naposledy všetci „zrátané“. Prišla k nám teta, sadla si na stoličku v záhrade za domom a vypytovala sa veci. Otázky sa mi zdali niekedy smiešne - hydina u nás, antihospodárov, zaujímavé (výmery všetkých tých plôch) a aj som sa hanbil, keď vymenúvala vymoženosti, ktoré sme nemali. Pri zdvorilostnej rozlúčke sa čosi spýtala na susedov, ku ktorým sa nemohla dobúchať a odporúčala sa.

Aktuálne sčítanie vzbudilo ohlas. Podľa správ, ktoré sa mi letmo dostali do očí a uší, asi nastáva stav ohrozenia súkromia nie nepodobný zákernému veľkému bratovi, na ktorého sme zabúdali nasávaním. Demokracie.

Začal si fajčiť až po tom, ako ti vydali OP? Robíte to inde ako v posteli v tme? Ak áno, kde, kedy, ako, prečo s kým a načo vlastne? Zarábate si? A poctivo?

Po všetkých tých ohlasom som čakal otázky podobného typu. Jednoducho, budú chcieť o mne vedieť všetko. A nasilu. A pravdivo. Až ma prekvapila jednoduchá farebná á-štvorka. Niektorí známi museli vyplniť aj iné, lebo toho majú viac. Asi. Uf, čím menej mám, tým som pre štát štatisticky menej zaujímavý. Ale to som vedel dávno.

Neriešim, či sa moja osoba spája s akými čiarovým kódom. Za posledný rok som si kúpil letenku online, odovzdal daňové priznanie aj ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, podpísal zmluvu so zamestnávateľom a upísal sa zmluvne mobilnému operátorovi...a veľa iných vecí, pri ktorých ma ani na chvíľu neurazilo, že si pýtajú viac ako len iniciály.

Som zvedavý na výsledky sčítania. A čo vlastne užitočného prinesú. Trošku nás spriemerujú a budeme oficiálne v niektorých kolónkach. Najskôr sa zistí, že tu máme čoraz viac vysokoškolákov a dôchodcov. Takže pribudnú auly a starobince? Možno. Ach, aby som nezabudol, cirkvi si podľa výsledkov viac či menej premastia vrecká.

Pätám si , ako moderátori večerných správ po poslednom sčítaní s vážnou tvárou podávali informácie o rôznych exotických mikromenšinách na Slovensku. Som zvedavý, koľko recesistov sa nájde tentoraz. Otázka je, či je lepšie zámerne vyplniť zle alebo nevyplniť vôbec a čo to má spoločné so súkromím. Možno to je napokon jedno. Štatisticky to zaplatíme všetci.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Pozor, vstup len na povolenie. Kde sú posledné zostatky železnej opony na Slovensku

Posledné zvyšky železnej opony a jej makety sa nachádzajú v Petržalke a Devínskej Novej Vsi.

KULTÚRA

Peter Lipa: Moje skutočné meno bolo pre mňa nebezpečné

Peter Lipa oslavuje 75 rokov. Hovorí, že pri živote ho drží záujem o hudbu

AUTO

Povinná výbava nových áut sa o tri roky výrazne zmení

Európska komisia zverejnila kompletný zoznam novej povinnej výbavy.


Už ste čítali?