Skládkamani

Autor: Pavol Horňák | 8.6.2011 o 4:47 | Karma článku: 5,17 | Prečítané:  709x

Ďalšia pracovná sobota okolo domu a v záhrade. Výsledkom sú, ako vždy, vrecia odpadu. Vecičiek, o ktorých netušíte dovtedy, kým neotvoríte šopu a nezistíte, že vás od motyky odloženej pred rokom delí hromada predmetov muzeálneho veku a nulového využitia. K tomu tona pokosenej trávy. Statného bylinožravca chovať nemienim, takže aj tá musí ísť preč.

Na rozdiel od pôvodného bydliska, v ktorom sa zodpovední zmohli iba na rozostavanie tabúľ -Zákaz vývozu smetia- k už prastarým skládkam, v aktuálnom mieste pobytu oceňujem priestor o veľkosti ihriska, ktorý slúži na potrebné účely. A tam vždy putujú sobotňajšie prebytky. Kontajnery určené na trávu, konáre, plasty, sklo či komunálny odpad, na ktorý nestačia dve veľké smetné nádoby pred domom. Takže už žiadne prechádzky v prírode spojené so zakopávaním o vyhodené polámané tehly, škridle, plastové fľaše a hrdzavé neviemčo.

Vrecia teda putujú do starého Golfa a hor sa na skládku. Už pri bráne ma víta personál. A s úsmevom. Chlapík má síce v ruke viac cigariet ako zubov v ústach, ale ochotne ukazuje kde a čo, akoby som tu bol prvýkrát. Miestni pracovníci sú bez preháňania ostrieľaní, čo sa odpadov týka. Hovejú si na kovovo-kvádrovitých útvaroch vystlaných starými matracmi. Či to bola v minulom živote práčka alebo chladnička, to už nezistím, ale ako ležadlo sa osvedčuje tiež. Príjemný tieň zabezpečuje konštrukcia poskladaná z rámov starých bicyklov. Oslabené zvary poistia šnúrky z topánok a staré káble. Navrchu plachta, teda pôvodne deka, dnes tienidlo.

Pri kontajneri s kovom je už tradične traktorík ručnej výroby, ktorý by bol celkom konkurencieschopným vozidlom v dobe prvých áut. Zrejme vznikol akousi mechanickou alchýmiou z toho, čo skládka dala. Šofér je ako väčšina prítomných zamestnancov. Tmavšia pleť, vyťahané tričko neutrálnej farby, kraťasy, tenisky Pumadike. Neviem, aksé školy navštevoval, ale analýza materiálov a násobilka mu ide skvele. Toto je dobrý kábel, za to dostanem love, toto je nanič...stará pneumatika putuje na korbu pristaveného vozíka. Toto sa hodí na to...toto na iné. S úžasom pozerám, ako pre mňa zbytočné veci menia na predmety iného charakteru a určenia. Z plastového stojana na vianočný stromček sa stáva kŕmidlo pre kačice. Z tienidla lampy sa budú napájať sliepky. Z deravého hrnca je pasca na myši. Z kábla a vešiaka na kabáty bude dobrý sušiak na prádlo.

Sledujem túto praktickú recykláciu a napadá mi myšlienka, že koľko títo ľudia urobia pre ekológiu. Prichádzajú sem ďalší návštevníci s nepotrebnými vecami a pre veľa z nich je tu nájdené nové využitie. Samozrejme, Greenpeace hnutie tu nepoznajú. Iba chudobu, ktorá ženie ich predstavivosť.

Odchádzam s pocitom, že keby som mal lepšiu predstavivosť a horší plat, nemusel by som okrem pokosenej trávy nič vyhadzovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Talian Roda roky podnikal s manželom šéfky daňového úradu

Finančná správa preveruje, či sa vedúca kontroly dostala do konfliktu záujmov. Otvorili aj jej bezpečnostnú previerku.

KOMENTÁRE

Vzdať sa právomocí, ktoré plynú z prerozdeľovania miliárd

Dve celé jedna miliardy, čo má vláda, na projekty, sa kotúľajú na určené adresy.


Už ste čítali?