Skládkamani

Autor: Pavol Horňák | 8.6.2011 o 4:47 | Karma článku: 5,17 | Prečítané:  693x

Ďalšia pracovná sobota okolo domu a v záhrade. Výsledkom sú, ako vždy, vrecia odpadu. Vecičiek, o ktorých netušíte dovtedy, kým neotvoríte šopu a nezistíte, že vás od motyky odloženej pred rokom delí hromada predmetov muzeálneho veku a nulového využitia. K tomu tona pokosenej trávy. Statného bylinožravca chovať nemienim, takže aj tá musí ísť preč.

Na rozdiel od pôvodného bydliska, v ktorom sa zodpovední zmohli iba na rozostavanie tabúľ -Zákaz vývozu smetia- k už prastarým skládkam, v aktuálnom mieste pobytu oceňujem priestor o veľkosti ihriska, ktorý slúži na potrebné účely. A tam vždy putujú sobotňajšie prebytky. Kontajnery určené na trávu, konáre, plasty, sklo či komunálny odpad, na ktorý nestačia dve veľké smetné nádoby pred domom. Takže už žiadne prechádzky v prírode spojené so zakopávaním o vyhodené polámané tehly, škridle, plastové fľaše a hrdzavé neviemčo.

Vrecia teda putujú do starého Golfa a hor sa na skládku. Už pri bráne ma víta personál. A s úsmevom. Chlapík má síce v ruke viac cigariet ako zubov v ústach, ale ochotne ukazuje kde a čo, akoby som tu bol prvýkrát. Miestni pracovníci sú bez preháňania ostrieľaní, čo sa odpadov týka. Hovejú si na kovovo-kvádrovitých útvaroch vystlaných starými matracmi. Či to bola v minulom živote práčka alebo chladnička, to už nezistím, ale ako ležadlo sa osvedčuje tiež. Príjemný tieň zabezpečuje konštrukcia poskladaná z rámov starých bicyklov. Oslabené zvary poistia šnúrky z topánok a staré káble. Navrchu plachta, teda pôvodne deka, dnes tienidlo.

Pri kontajneri s kovom je už tradične traktorík ručnej výroby, ktorý by bol celkom konkurencieschopným vozidlom v dobe prvých áut. Zrejme vznikol akousi mechanickou alchýmiou z toho, čo skládka dala. Šofér je ako väčšina prítomných zamestnancov. Tmavšia pleť, vyťahané tričko neutrálnej farby, kraťasy, tenisky Pumadike. Neviem, aksé školy navštevoval, ale analýza materiálov a násobilka mu ide skvele. Toto je dobrý kábel, za to dostanem love, toto je nanič...stará pneumatika putuje na korbu pristaveného vozíka. Toto sa hodí na to...toto na iné. S úžasom pozerám, ako pre mňa zbytočné veci menia na predmety iného charakteru a určenia. Z plastového stojana na vianočný stromček sa stáva kŕmidlo pre kačice. Z tienidla lampy sa budú napájať sliepky. Z deravého hrnca je pasca na myši. Z kábla a vešiaka na kabáty bude dobrý sušiak na prádlo.

Sledujem túto praktickú recykláciu a napadá mi myšlienka, že koľko títo ľudia urobia pre ekológiu. Prichádzajú sem ďalší návštevníci s nepotrebnými vecami a pre veľa z nich je tu nájdené nové využitie. Samozrejme, Greenpeace hnutie tu nepoznajú. Iba chudobu, ktorá ženie ich predstavivosť.

Odchádzam s pocitom, že keby som mal lepšiu predstavivosť a horší plat, nemusel by som okrem pokosenej trávy nič vyhadzovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Nemecký tím zachránil najmenej pravdepodobný darca. Diktátor

Nemecký hokejový tím zachránil líbyjský diktátor pred krachom.

PLUS

Civilizovaná divočina. Na severe Slovenska to záhadne funguje

Oravská Polhora pôsobí ako vymyslená.


Už ste čítali?