V čarovnej krajine, kde všetko zlé na dobré sa obráti

Autor: Pavol Horňák | 15.4.2013 o 13:02 | (upravené 15.4.2013 o 13:10) Karma článku: 10,49 | Prečítané:  516x

Raz darmo, je to u nás ako v rozprávke. V nej neplatí, že všetko zlé je na niečo dobré. Skôr to zlé je vlastne dobré. Keby to bol PR či šikovný marketing, dalo by sa nad tým mávnuť rukou. Keďže ide o spoločnosť, je otázne, či sme skutočne takí blbí a odkázaní na výsostne pozitívnu interpretáciu faktov.

Je dopoly naplnený pohár poloprázdny alebo stále spoly plný? Nie. Nechajte sa presvedčiť, že čapovanie pod čiaru je v podstate už lepší štandard.

Výtlky na našich cestách zachraňujú životy. Zdá sa, že za alkohol za volantom väzenie a pokuty za rýchlosť nie sú najlepším riešením, ako vylepšiť dopravné euroštatistiky. Verejný tankodróm pribrzdí najagresívnejších vodičov, tí normálni  spomalia na tempo chôdze a garážovým tuningom znížené káry si vyžiadajú extra dávku tmelu a plastových podbehov. Na dodatočnú ochanu chodcov navrhujem odpáliť rovnomerne rozložené kilo semtexu na nehodových úsekoch a pred každou školou/škôlkou/fekventovaným miestom. Pomalou jazdou sa nám zlepší spotreba, vypúšťané emisie, servisy zarobia na výmene tlmičov a preseknutých pneumatík  (ekonomika porastie), predá sa viac drahých pseudoterénnych SUVčiek (ekonomika porastie). Keď vám najbližšie budú pri ceste z práce drkotať zuby a búchať nápravy, uvedomte si, že je to iba a len v kvôli bezpečnosti.

Olympiáda musí byť lebo je spoločenským prínosom. Kedysi platil rebríček, že do Tatier chodia v prvom rade milovnici prírody, potom turisti, umelci, lyžiari a ziskuchtiví podnikatelia. Teraz je rebríček opačný. TANAK (tatranský národny kšeft) dal bokom úbytok lesného porastu a turistických chodníkov, nedostatok financií na odstraňovanie ničivých vplyvov počasia, parazitov a ľudskej činnosti. Vycucajme poslednú zlatú kvapku zo dna. Máme (pozbierame sa na to) na organizovanie olympiády. Niekto si dá možno námahu urobiť štúdiu ohľadom ekonomických a ekologických dôsledkov a bude poukazovať na skúsenosti z iných krajín. Našťastie to nebude k ničomu dobré, pretože niekoľkotýždňové mediálne pozlátko roznieti vlasteneckú vatru hrdosti a národ sa bude biť do pŕs a plakať od šťastia. Bude sa o nás pár dní písať a veríme, že si tu potom ďalší zazobanec kúpi časť lúky, postaví chatku na biznis a zamestná 2 brigádnikov z okraja trpiaceho nezamestnanosťou. O Slovensku vie ledva pár percent sveta, o Tatrách promile populácie, ale odteraz každý možný obyvateľ zemegule bude uslintany pri myšlienke na návštevu našich OH a ako pomastí vrecká hotelovým reťazcom. A zanechá tony odpadu.

Máme sa fajn. Podľa nedávneho prieskumu sme na Slovensku celkovo rovnomerne bohatí, pár jedincov o extrémne viac ako smutná drvivá väčšina. Euroexcel nám spriemeroval minimálne rozdiely. Takže nadpriemerný kus národa žije v nehnuteľnostiach bez bremena úveru, hypotéky.  Áno, keďže často 3 generácie (menej ľudí by nezvládlo poskladať sa na účty) bývaju v dome, ktorý už-už potrebuje generálku, ale aj bez nej ho zdedia pravncuci, ale budiž, má to základy, popukané múry, a takmer deravú strechu ako správna nehnutelnosť. Máme úžasne nízke dlhy (lebo v aktuálnych istotách si nemôžeme dovoliť sa zadĺžiť). Na účtoch máme síce menej ako priemer, ale je to o dôvere k inštitúciám, určite nie životným štýlom od výplaty do výplaty. S nezamestnanosťou je to horšie, ale veríme, že ten chrápajúci stredoeurópsky tiger sa čoskoro preberie z narkózy, iste nechcípol.

PS: A sme aj národ s vysokou spotrebou alkoholu. Nečudo, keď sa kvantum obyvateľstva po celodennej drine ohodnotenej za výrazne menej ako priemer či medián vráti do závidenej nehnuteľnosti, nedá sa neotvoriť si pivo na oslavu toho, ze ako super nám je.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Pozor, vstup len na povolenie. Kde sú posledné zostatky železnej opony na Slovensku

Posledné zvyšky železnej opony a jej makety sa nachádzajú v Petržalke a Devínskej Novej Vsi.

KULTÚRA

Peter Lipa: Moje skutočné meno bolo pre mňa nebezpečné

Peter Lipa oslavuje 75 rokov. Hovorí, že pri živote ho drží záujem o hudbu

AUTO

Povinná výbava nových áut sa o tri roky výrazne zmení

Európska komisia zverejnila kompletný zoznam novej povinnej výbavy.


Už ste čítali?