Poslušne hlásim, som brigádnik!

Autor: Pavol Horňák | 12.1.2018 o 21:30 | Karma článku: 11,17 | Prečítané:  5642x

Nazvite si to karma zdarma, vyššia sila, zhoda nehôd, smoothie maker osudu... proste som sa na prechodnú dobu ocitol v roli brigádnika, odborne pracanta na dohodu.

Nie je to zlé, poviem vám, nezaplatená skúsenosť na nezaplatenie. Mám to blízko, netreba mi agentúrneho busu, v ktorom hneď ráno kolujú silné reči a potužováky. Kým prídem ja, prví prišelci sú tak už na mieste. Prešľapujú z nohy na nohu, pohľady lietajú hore-dolu (hlavne po kyprých tvaroch našej kvalitárky), čakajú na rozkazy. Dvaja majstri, Strapatý Fešák a Dlhý Akožekliďas, odovzdane sledujú tú bezútešnú zmesku, ktorú im agentúry nadelili, v očiach nezodpovedané hamletovské – Byť či zdrhnúť?

Zasa badám nové tváre. Fluktuáciu na oddelení máme 8-10 ľudí mesačne. Zmena je život, nie? Ktorí len včera boli zaúčaní, dnes zaúčajú. Na sledovanie kvality výrobného procesu (obsluhujeme zváracie stroje) nie je teda šanca vymyslieť metodiku. Majstri zadávajú úlohy. Je super, že napriek šikmookému šéfstvu nemáme pevné normy, niet tak čo trhať. Možno by niektorí radi trhali výplatné pásky, keby nejaké dostávali.

Po dvoch mesiacoch sa naša grupa preživších stálic pokladá za ultrajadro. Tak sa s jeho členmi letmo zvítam. Vedľa stojaci je pán Acetón – to kvôli orálnemu odéru. Obďaleč zasa postáva Bojko-Rojko-Sťažovateľ, majster teoretik. Nesmie tu chýbať Mudrc, síce dôchodca, no maká minimálne 10 hodín denne, keď sa dá. Asi ho už doma nemôžu/nechcú/neznesú počúvať. Biznismen má dnes v ponuke gastráče v akcii a sestrine hodinky.  Aby sa vám ľahšie nakupovalo, pred kšeftom ponúka aj dobre skryté čučo.  Frfľoš už zasa vraví, ako je tu dnes naposledy.  

Veru, pobehuje tuná vôkol mňa mix charakterov, ale aj národností. Najmä Srbi, Ukrajinci, Rumuni, Afgánci... Toť nedávno som za parťáka vyfasoval poľského Ukrajinca. Super. Makal ako drak dva dni, kým pochopil, že koordinátorom sľubované dvanástky 6x týždenne asi tak ľahko nebudú. A on musí šetriť viac ako čakal. Presnejšie zarobí oveľa menej, ako čakal. No zasa kto šetrí, má za tri, aj on to má za tri eurá na hodinu, ale zato sa môže grátis tlačiť s troma spolubývajúcimi na izbe v ubytovni. Takže tie krvou podliate oči asi nemá od zvárania.

Je obed, mlčky prežúvame natlačení na lavičkách. V kruhu miestneho etnika som sa tešil, že bližšie spoznám nejaké exotické špeciality, ale neurobili mi radosť. Neustále ryža či cestovina s omáčkou, k tomu imitácia (skôr urážka) klobásy deň čo deň. Môj lepín natlačený oravskou nadobúda imidž kaviáru. Občasné reči sa točia o peniazoch, domove, mladí exoti chcú ísť ďalej na západ, starí zarobiť a vrátiť sa k rodine. Našinca spoznáte podľa permanentného zízania do mobilu, ostatní nemajú na dáta. Inak je pokoj, už tretí deň prekvapujúco nikomu nezmizla káva, cukor či paštéta zo skrinky.

Ani neviem ako a zmena je fuč. Niektorí sa zapisujú na sobotňajší nadčas. Apropo, nadčasy. Pokiaľ je alkohol metla ľudstva, nadčas je jeho priemyselný vysávač. A vy uveríte, že človek sa vie zmeniť v zombiu. Stačí k tomu mesačne odrobiť cez 240 hodín (rekord je zatiaľ 262) a z kolegov sú trosky. Našťastie na to odkázaný nie som, a tak sa o druhej tlačím na vrátnici, kde SBS-kár upozorňuje na čerstvo natreté stĺpy. Samozrejme, polovica dotyčných mu neverí a teda odchádza so zebrím vzorom na mikinách.

Deň, ba vlastne týždeň prešiel napodiv celkom rýchlo a pohodovo. Nik si neodfikol prsty karbobrúskou, majstri vyhodili len dva ľudské kusy, a ja som sa zasa nedostal k odpovedi na otázku, či som tu tým osudom za odmenu alebo za trest.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Kocian: Funkcionári mi dávali odporúčania, kto má hrať. Mali však smolu

Žilinská cesta je normálna, tvrdí Kocian.

Stĺpček Petra Fukatscha

Kozák im odkázal, skúste to isté vo Vigu alebo v Miláne

Mal tri možnosti – nič nevidí, vyhodí hráčov alebo odíde.


Už ste čítali?