Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zafajčíte, zaplatíte (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

...

Zdaňovanie nezdravého zdravotného štýlu Vám je proti srsti. Máte rovnaký názor na zdaňovanie sladkosti a vysoko spracovaných potravín, ktoré sk dovolím poznamenať, sú podstatne škodlivejšie a škodia väčšiemu množstvu populácie, než fajčenie? Prečo máte takú nutkavú potrebu “zachrániť”/zdaniť práve fajčiarov alebo robiť osvetu? Každý vie, aké sú možné následky fajčenia, je to povinne vyznačené na každej krabičke. Títo fajčiari si dospelí ľudia a tak ako vy máte právo robiť svoje vlastne rozhodnutia, takisto aj oni majú právo, aby ste sa nestarali do toho, aké rozhodnutia robia. A ako chlap sa snažiť vytiahnuť viac peňazí z vreciek iných ľudí... to je skôr ženská záležitosť.
 

hm

Napísal som, že NIE je proti srsti. A myslím, že by mohli rovnako zdaniť aj niektoré nezdravé veci, ktoré sa zdravo tvária (biojedlá, kvázi proteínové tyčinky a pod.), alebo ich treba predávať s výstrahou vysokého obsahu cukru. Blog bol ale o tom, že zdranenie iba fajčiarov je síce jednoduchá ale zároveň jedna z najhorších možností ako riešiť finančný schodok. O závislosti ako takej to nie je.
 

...

Samozrejme, že som nechtiac vynechala slovíčko NIE je proti srsti a je to z môjho komentára dosť jasné, že to bola len chyba vynechaného slovíčka. Prečo máte tuto potrebu zdaňovať, čo je “nezdravé”? Všetci hádam vieme čítať. Obsah cukru a všetkých ingrediencií je na zadnej strane obalu.
 

áno

a rovnako je na krabičke aj obsah nikotínu. Ale to by sme skončili u debaty, čo nezdravé je nezdravšie.
 

...

Ešte stále ste mi neodpovedali na otázku, ktorá sa na mňa stále nezodpovedane civí z tohto článku. Čo stojí za vašou potrebou rozhodovat o tom, čo by mal niekto iný robiť/nerobiť?
 

 

Pretože fajčenie má momentálne najhorší spoločenský dopad na iných po zdravotnej stránke. Jednoducho aj napriek prijatým zákonom sú miesta, kde nechtiac fajčíme pasívne. Vie to aj systém a zdanenie vo svete je akousi formou "trestu" a samozrejme, ekonomicky výhodného. Keď už sa zbavujeme fajčiarov na zastávkach a v krčmách, ušlý zisk sa kompenzuje daňami. Mne je jedno keď človek vyfajčí krabičku denne. Vadí mi len to, keď sa na tom musím nechtiac podieľať.
 
Hodnoť

Top článok

Tak toto bol super článok, ale pre mentálne retardovaných. Ak ste sa na tom s kolegami bavili, tak ste asi super firma - napadá ma Sociálna poisťovňa, daňový úrad, alebo iný úrad plný členov Mensy.
 

no...

...ani jedno z toho, ale veľa nefajčiarov reagovalo škodoradostným "Tak im treba". Aj mimo firmy. Takže je to skôr o ľuďoch ako o zamestnávateľovi.
 
Hodnoť

Kto vlastne tu žije zdravo?

Ak o niekom takom viete, tak dajte meno a návod! Ja sa tiež považujem za zdravo žijúcu, ale možno je to len figa borová, čo si myslím ja. Pravda môže byť niekde úplne inde.
Nejem mäso. Od r. 1991. Jem veľa ovocia, zeleniny, orechov, medu, strukovín, syrov, vajec. A o každom tomto som sa dočítala, že je škodlivé a ešte ako až! Pesticídy, herbicídy a neviem čo ešte všetko.
Neverím v nejakého stravníka , ktorý neje nič iné, len všetko tzv. zdravé. Lebo nevie. Nemá každý toľko znalostí o všetkom, čo zje.
Hlavný problém vidím v tom, že takmer všetci chcú až tvrdohlavo žiť dlho, až do neviem kedy. A robia preto až všetko možné aj nemožné. A nakoniec aj tak ... však čo iné?
Nie je potrebné sa stresovať pre každý hlt, pre každý dúšok, pre každý vdych. Kľudne pite, fajčite, jedzte, čo chcete, hlavne sa ale nesťažujte na systém a neviem koho a čo okolo seba. Sťažovať sa každý má hlavne sebe.
 

samozrejme

Isté veci sú zdravé a iné nie. Na základe výskumov, pozorovania a výsledkov boli zistené fakty, čo škodí a čo nie. Ale aj tieto fakty sa menia. Kedysi sa fajčilo vo filmoch, reklame, v rozprávkach, teraz je to opak. O potravinách ako takých sa dá napísať čokoľvek, aký vedec, taký výskum. Ale o fajčení si dovolím tvrdiť, že sa nenašiel jediný argument za fajčenie. Aj psychológovia a psychiatri tvrdia, že to je jediný zlozvyk, ktorý nemá žiadne plus pre človeka. Ale kto chce, nech si fajčí. Hlavné je mať zdravú myseľ a povzniesť sa - čo nie je prípad spomínaných politikov.
 

 

Poznám zopár ľudí, ktorým fajčenie odbúrava stres. Stres považujem za rovnako škodlivý ako fajčenie. Ta si vyber:-)
 

 

No vidíte. Takí (vo vyšívanej košeli) prijímatelia "pránickej stravy" problém s nezdravou stravou nemajú :)
 

 

Zatiaľ. Kým niekto nespraví odborný chemický rozbor prány a vyhlási ju za natoľko škodlivú zdraviu, že navrhne daň z prány:-)
 

Janka, krásne napísané.

Tá zvýšené spotrebná daň na vraj zdraviu škodlivé cigarety je iba taká finta. Ktorá nájde svojich vášnivých obhajcov z radov odporcov fajčenia, podobne ako odporcov od fajčiarov.
A prečo finta? Lebo ak sa postupne začnú dvíhať dane z benzínu, alkoholu, cukru, neodtučnených potravín, ....., s rovnakou mantrou, že aj tie sú rovnako škodlivé, ako cigarety, potom tu bude iný frmol. Začne sa to týkať prakticky všetkých, nielen obmedzenej časti do skoro ilegality zatlačených fajčiarov. Pri týchto opatreniach vždy vzplanú vášne a čertovo kopýtko zostane schované.
Každý rok nové dane, nové výpalné s dopredu pripravenými "našimi ľuďmi" k novej ryži je práve to čertovo kopýtko, ktoré dokazuje. Kradne sa tak bezostyšne, rozhadzuje tak rozšafne, že nestačí ani stále rastúci príjem do eráru. Tunely k "našim", kupovanie volebných percient proste nepustí.
Máš pravdu, je treba žiť a nechať žiť a nezaoberať sa každou prkotinou. A aj treba rozmýšľať, čo je skutočnou príčinou zdaňovania pomaly aj toho vzduchu čo dýchame.
A konečne, "telo má ísť do hrobu zhumplované", no nie?
 

 

Veru, desí ma predstava, že umriem v úplnom zdraví ako 110 ročná:-) Však už by som sa aj bála stretka s pra-pravnúčatami. O čom by sme pokecali? Musela by som si dať k svojmu kreslu nápis: Ďakujem, že ste navštívili toto jednoosobové múzeum voskových figurín:-)

Nielen v politike a v inom platí: Umenie včas odísť.
 
Hodnoť

Som zvedavy

O kolo po zvyseni ďani stupne vyber dani
 
Hodnoť

Fajcenie ma zaporny

vplyv na financie statu, podnikov a spolocnosti ako celok. Fajciar si nezapali v strede Sibiri ci Sahary a potom sa bez liecenia odoberie v tych istych lokalitach na vecnost. Dokonca ochorenie ci predcasne umrtie fajciara je tiez casto pre spolocnost nevyhodne.

Ak si fajciar mysli, ze je fajcenie iba jeho vec, co keby si niekto zohnal atomovu bomu a potom ju v obyvacke rozoberal? Keby vybuchla nezabilo by to aj inych? Fajciari si zahravaju so zdravim inych a takisto ohrozuju financie inych. Casto blizkych. Maju na to pravo, pokial nie je fajcenie zakazane, vsak mame slobodu, ale netvrdte, ze zaporne vplyva iba na samotnych fajciarov.
 

 

A co povies na exhalaty z aut, kamionov a vlakov?
Toho dychas podstatne viac ako dymu od fajciarov.
Pravda je len taka ze fajcenie smrdi a preto ti vadi a mozes sa hrat na nejakeho moralistu.
 
Hodnoť

Nerozumiem tomu,...

...kde sa v nefajčiaroch, v tomto prípade v autorovi, berie ta "nekonečná chuť" útočiť na fajčiarov, poúčať ich, kritizovať a pod. - a hlavne hádzať všetkých do jedného vreca. A navyše ešte byť škodoradostný - vraj nech krabička cigariet zdražie aj o euro.
Pán autor, ak smiem vedieť, Vy kupujete z vlastných peňazí kolegom, známym a pod. cigarety? Asi nie. Takže ako kto zaobchádza s vlastnými peniazmi - to je jeho vec. A ak si kupuje cigarety - tak aj to je len a iba jeho vec, že fajčí.
Je u nás fajčenie zakázané, nelegálne (ako napr. marihuana, pervitín a neviem aké ešte drogy)? Nie, nie je. Ani alkohol - od piva cez víno až po tvrdý alkohol - nie je nelegálny. Prečo teda nekritizujete alkoholikov? Ožranov, ochlastov a pod. Alkohol je oveľa horší a spoločensky nebezpečnejší, než fajčenie. Fajčiar škodí predovšetkým sám sebe. Alkoholik ide do krčmy, dá si dve pivá a k tomu pár borovičiek - opije sa a potom zmláti ženu, deti, v krčme nechá "sekeru" a pod. Alebo niekoho v opilosti zabije.
Ešte som nikdy nepočul o tom, že by niekto napr. vyfajčil desať cigariet a bol pre to agresívny, násilný, grobian, hulvát, púšťal sa do bitky, do prekračovania zákonov, alebo že by niekto, kto vyfajčí za dopoludnie desať - pätnásť cigariet pod vplyvom nikotínu spôsobil dopravnú nehodu (aj so smrteľnými následkami). Ak ale niekto do seba "vdrúli" niekoľko pív - dvanástok - a sadne za volant, tak je na nešťastie "zarobené." Nevraviac o tom, že k pivu sa pije tvrdý alkohol: borovička, vodka, slivovica...
Takže viete, pán bloger, nám odpovedať na otázku, koľko tragédií, nešťastí, kriminálnych činov a pod. spôsobilo fajčenie? (Samozrejme - nepočítajme do toho, keď niekto vykradne trafiku a ukradne tri kartóny cigariet.)
Som fajčiar - ale dobre viem, kde všade zo zákona fajčiť nesmiem. Takmer všade na verejnosti. Zákon dodržiavam. Najčastejšie si zapálim doma v pracovni, alebo na záhrade. K cigarete sa najradšej posadím, dám si kafé alebo čaj. Nefajčievam počas chôdze - nemám pri tom z fajčenia pôžitok. Zvyknem si zapáliť napr. niekde na letnej terase - ale iba vtedy, ak dymom nikoho neobťažujem (napr. vedľasediacu rodinu s deťmi). Ohorky z cigariet dávam do popolníkov alebo do tabatierky a doma ich vyhodím do smetí. Neexistuje, aby som ohorok z cigarety hodil niekde len tak - na zem, do trávy a pod. To, že mnohí fajčiari či fajčiarky odhadzujú ohorky kade tade - to ma nezaujíma, mňa sa to netýka. Koľkých z takýchto ľudí ste na verejnosti napomenuli?
Fajčiari nie sú všetci rovnakí: bezohľadní a arogantní. Takže, ak smiem, poprosím Vás, aby ste nezovšeobecňovali - a tiež by som bol rád, aby ste v diskusii odpovedali na otázky, ktoré som načrtol. Vďaka vopred.
 

 

Dobrý deň,
Blog treba čítať do konca a hlavne s porozumením. Pointa je, že štát si chce nečakaním zdaňovaním plniť svoje sľuby o rozpočte. Prečo nie alkohol? Pretože je dokázané, že človek skôr dokáže prestať piť ako fajčiť. Takže pre vládu ide o isté peniaze. Ako kedysi, keď bolo treba – odniesli si to poddaní. V tomto prípade to padlo na fajčiarov.
Kolegov-nefajčiarov teda upozorním, že ich reakcia je neprimeraná. Že musia súciť s tými, ktorých sa zdraženie dotkne...takto to chcete? Mne osobne, ako som už písal, je jedno, koľko kto vyfajčí – presne, nie sú to moje peniaze a myslím, že extra zdanenie je voči fajčiarom nefér. Nie však voči nefajčiarom.
Ten argument na alkohol môžem rovnako obrátiť – veď slopú za svoje a nemlátia vašu ženu. Tak nech si pijú. Rovnako poznám ľudí, ktorí sú vyslovene nervózni a nesústredení, keď si nezapália a keď treba podať v prácu výkon, narúša to tím. Možno vás to prekvapí, ale aj fajčenie mení osobnosť človeka, ibaže to nie je prejavmi toľko viditeľné, pretože, na rozdiel od alka, je to plynulý proces. Rovnako ako alkohol, aj fajčenie tiež spôsobilo nehody za volantom – sústredenie možno ide hore, ale zapaľovanie si za jazdy a pod. je ako obsluha mobilu. Závislosť je ako závislosť – iba má inú formu spoločenského dopadu zo zákona i mimo neho. Na margo toho, viete, koľko skvelých kultúrnych vecí (kniha, film, hudba....) vzniklo v opilosti? A koľko kvôli tabaku? To keď už ideme porovnávať.
Spôsob, akým si užívate cigaretu, je super, ale rovnako si niektorí užívajú pohár vína. Keď niekto ide po robote denne na pivo, pre iného je to nič, pre druhého alkoholik. Všetko je to o uhle pohľadu. Keď porastie daň na alkohol, tiež budú rovnaké hlasy, ktoré to budú považovať za obmedzenie osobného komfortu. Alebo narastie spotreba čuča.
A je úplne prirodzené, že nefajčiarovi bude fajčiar vždy prekážať (keď na neho ide dym a podobne), takisto, ako konzumentom a abstinentom alkoholici. Vždy to bude pre tú druhú stranu nezmysel a zdraženie závislosti berú ako spôsob, ktorý ju obmedzí. Čo nie je pravda, a to som aj spomenul
Napomenul som ľudí, keď vedľa mňa fajčili a nemali. Aj som upozornil na problémy s ohorkami vo firme, kde robím. Pribudli koše, ohorky ubudli.
Takže – fajčite si koľko chcete. A keď bude vďaka vám štát bohatší (čo mi nevadí) a použije to rozumne (čo nehrozí a o tom je blog), budem len rád.
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Michael Achberger: Toto pred spaním nejedzte... 8 908
 2. Michal Šimečka: Ešte stále si myslíte, že nás Čína zachráni? 5 052
 3. Miroslav Babič: Prepojenie Valla na dodávateľa predražených rúšok je veľmi nápadné 4 828
 4. Juraj Štubniak: Sledujú nás? 3 755
 5. Ivan Mlynár: Je Jaroslav Spišiak druhým omylom ministra vnútra Romana Mikulca ? 3 566
 6. Ladislav Rohoska: Kto to chce dnes povaliť Matovičovu vládu? Pozri, kto to hovorí 2 604
 7. Rudolf Pado: Hyeny medzi nami 2 259
 8. Ivan Bošňák: Krajniak, Sulík, Heger: K TABULI a rátame! Ako na ekonomické stimuly. 2 000
 9. Yvona Horňáková: Máte doma predškoláka? – Jednoduché aktivity, ktoré ho lepšie pripravia na vstup do školy 1 750
 10. Vladimír Seman: Slovenský test na koronavírus existuje 1 672

Rebríčky článkov


 1. Viliam Majda: Pokračovanie Čo navrhuje spoločenstvo Európskych železníc pri EU a čo potrebuje doprava?
 2. Juraj Kováč: O kolektívnej ekonomickej (ne)imunite
 3. Štefan Vidlár: Monštrum Covid
 4. Radovan Čipka: Podvodníkom sa darí s kryptomenou
 5. Jakub Tinak: Roky desaťnásobne preplácam mobilných operátorov
 6. Vladimír Seman: Slovenský test na koronavírus 2.
 7. Zuza Ferenczová: ACH, MONIKA ! / denník korona vírusu 10
 8. Miroslav Sabol: Je COVID-19, rovnaký ako SARS ? Ako dlho prežije na povrchoch ?
 9. Štefan Vidlár: Priatelia!
 10. Dušan Seberíni: Vari sa lekári začnú zobúdzať ?


Už ste čítali?